4images logo
c_tl c_t c_tr
c_l
Rejestracja
Użytkownik:
Hasło:

Zalogować automatycznie przy następnej wizycie?


Losowe zdjęcie

Autosan M09LE Sancity 9LE #10108
Autosan M09LE Sancity 9LE #10108 nowe
Komentarzy: 0
Pawel_el

Legnica

(Hits: 11188)
Podkategorie
? Legnica (7) nowe
Inni z Legnicy i okolic
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (485) nowe
PKS Trans-Pol Sp. z o.o. (161) nowe
PKS Trans-Pol Sp. z o.o. Legnica
Adres: 59-220 Legnica, al. Rzeczypospolitej 24
Strona WWW: http://www.pks.legnica.pl/
Telefon: 076 854 76 22

Historia firmy:
Firma powstała w wyniku prywatyzacji PPKS Legnica w grudniu 2004 roku.
Wcześniej 01.07.1990 roku PPKS wydzielono z KPKS Zielona Góra o/VII Legnica (poprzednio odpowiednio PKS i WP PKS).
(2017-) PKS "Trans-Pol" Sp. z o.o. Jawor. (Od 2017) siedzibę przeniesiono do P.t. Jawor, a zajezdnię w Legnicy sprzedano.
Historia firmy opisana była też na stronie PKS Trans-Pol Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ''Kozieł Transport'' Jacek Kozieł (0)
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ''Kozieł Transport'' Jacek Kozieł

ul. Spokojna 9
59-220 Legnica

Przewozy Autobusowe ''Zawisza Travel'' Bartosz Dziweńka (0)
Przewozy Autobusowe ''Zawisza Travel'' Bartosz Dziweńka

ul. Kryniczna 22
59-220 Legnica

Zajezdnia:
ul. Warmińska
59-220 Legnica

Sobieski (0)
Usługi Transportowe ''Batory'' Lidia i Czesław Bieleccy (0)
Usługi Transportowe ''Batory'' Lidia i Czesław Bieleccy

ul. Złotoryjska 110/1
59-220 Legnica

Usługi Transportowe ''Dagmar'' Marat Valiev (0)
Usługi Transportowe ''Dagmar'' Marat Valiev

ul. Wrocławska 131/13
59-220 Legnica

Usługi Transportowe ''Drączkowski'' Krzysztof Drączkowski (11) nowe
Usługi Transportowe ''Drączkowski'' Krzysztof Drączkowski

ul. Świętokrzyska 9
59-220 Legnica

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (178) nowe
SŁOWO WSTĘPU.
Szanowi Państwo, Koledzy odwiedzający tę kategorię wiedzy o b. wojewódzkim przewoźniku b. woj. legnickiego! Od kilku lat zabiegałem o stworzenie w sieci takiego miejsca, w którym można by upamiętnić trochę historii komunikacji miejskiej i międzymiastowej LGOM z lat 1975 - 1995. Uczynili to za mnie Koledzy i zaproponowali współpracę. Zrobili to zapewne niemałym wysiłkiem i za to Im dziękuję! Zdaję sobie sprawę, że udało nam się objąć tylko lata 1980 - 1995 (i to nie w pełni), ale to i tak bardzo wiele zważywszy na panujące do roku 1989 zakazy fotografowania tzw. obiektów strategicznych, jakimi były wówczas m. in. zajezdnie autobusów oraz "embargo" na informacje. Powyższe łączy się z tym, że - niestety, ale niewielu z nas dysponuje jakimkolwiek materiałem fotograficznym z tego okresu. Ja szczęśliwie dysponuję notatkami (prawie dziennikami) i pamięcią "fotograficzną" - mam nadzieję, że choć trochę dobrą, która pozwoliła mi to wszystko, co tu znajdziecie, usystematyzować i spisać.
ZWRACAM SIĘ JEDNOCZEŚNIE Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ DO WSZYSTKICH OSÓB, KTÓRE MAJĄ JAKIEKOLWIEK ZDJĘCIA AUTOBUSÓW LEGNICKIEGO WPK (czarno-białe, kolorowe - wszystko jedno, mogą być też Jelcze 272 MEX, Jelcze 043, Autosany H9-35 - dopiszemy je do bazy), ŻEBY NAWIĄZAŁY Z NAMI KONTAKT. PROŚBA TA JEST KIEROWANA TAK DO SYMPATYKÓW, JAK I DO BYŁYCH PRACOWNIKÓW WPK LEGNICA (także OTE Lubin i Głogów). Będziemy wdzięczni i usatysfakcjonowani, jeśli nasza praca nie ograniczy się tylko do samych opisów, które jednak - w miarę możliwości staramy się wzbogacać nie zawsze doskonałymi rysunkami i zdjęciami może nie zawsze najlepszej jakości, ale takimi, jakie są, a są one na tzw. wagę złota.

W P K L E G N I C A
Najdłużej działający wojewódzki przewoźnik w Polsce (1975-1995), organizujący komunikację miejską i międzymiastową na obszarze byłego województwa legnickiego. Siedziba Przedsiębiorstwa w Legnicy, ul. Domejki 2 (dawna ul. Hibnera 2). Dwa oddziały techniczno - eksploatacyjne - w Lubinie i w Głogowie.

WPK utworzone zostało dnia 1 czerwca 1975 roku, wraz z wprowadzeniem nowego podziału administracyjnego kraju, na bazie dotychczasowego Międzypowiatowego Przedsiębiorstwa Komunikacji (MPK) w Legnicy (i jego oddziału w Lubinie) oraz głogowskiego oddziału Miejskich Zakładów Komunikacyjnych (MZK) w Zielonej Górze.

Przedsiębiorstwo utrzymywało regularne autobusowe połączenia międzymiastowe pomiędzy najważniejszymi ośrodkami Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego: Legnicą, Lubinem, Polkowicami i Głogowem oraz okolicznymi miejscowościami - Jawor, Złotoryja, Legnickie Pole, Prochowice, czy Miłkowice. Zajmowało się także prowadzeniem komunikacji miejskiej w Legnicy, Lubinie i Głogowie.

Poszczególne miasta - siedziby oddziałów WPK połączono także liniami międzymiastowymi. Nie podzielono jednak numeracji autobusów (tzw. numerów bocznych) w zależności od zakładu macierzystego.

W wyniku następstw transformacji systemowej, w latach 1994-1995 specjalnie powołana Komisja ds. Komunalizacji WPK w Legnicy działająca przy Urzędzie Wojewódzkim w Legnicy zadecydowała o likwidacji wojewódzkiego przewoźnika. Na początku, po licznych sporach Urzędu Wojewódzkiego i władz WPK z lokalnymi władzami samorządowymi, 1 stycznia 1994 roku zlikwidowano Oddział Techniczno-Eksploatacyjny nr 1 w Lubinie, przekazując obsługę komunikacji wewnątrz miasta tamtejszemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej. Majątek, w postaci taboru autobusowego, przekazano częściowo do centrali w Legnicy, a częściowo został sprzedany przez organ założycielski WPK lub skasowany. 1 kwietnia 1995 roku Oddział Techniczno-Eksploatacyjny nr 2 w Głogowie wraz z zapleczem i taborem został przekształcony w komunalną spółkę gminy pn. "Komunikacja Miejska" sp. z o.o. w Głogowie. Ostatecznie, 31 grudnia 1995 roku legnicka centrala WPK została zlikwidowana, a jej majątek, pracowników, środki trwałe i zobowiązania przejęło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy - spółka komunalna Gminy Legnica.

Całkowita liczba autobusów, które stanowiły tabor Przedsiębiorstwa zamyka się liczbą ok. 400 sztuk. WPK posiadało własne warsztaty naprawcze, 3 zajezdnie, kilkadziesiąt pętli i ok. 1000 przystanków.

Źródło: Wikipedia.

Kategoria założona przez Michała (Warsaw1977), ale informacje tu zawarte są wynikiem współpracy i wymiany informacji z Kolegami tworzącymi tę stronę, którzy także ją uzupełniają o cenne informacje. Szczególne ukłony kieruję w stronę Remika, Morpheo i Karosy.

Remikowi dziękuję za dodanie moich rysunków wszystkich autobusów WPK Legnica po awarii, która strawiła zawartość albumów zdjęć.

Informuję ponadto, że opublikowane tu rysunki są chronione prawem autorskim.

Prawo do ich rozpowszechniania, powielania i publikowania w innych serwisach internetowych oraz w wydawnictwach tradycyjnych ma wyłącznie autor, Twórcy strony oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej w Legnicy.

Zespół Placówek Specjalnych (0)
Zespół Placówek Specjalnych

ul. Rycerska 13
59-220 Legnica

Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej RP (1) nowe


Znaleziono zdjęć: 0 na 0 stronie(ach). Wyświetlone zdjęcia: 0 do 0.

Nie ma zdjęć w tej kategorii
Zdjęć na stronie: 

 

c_r
c_bl c_b c_br

RSS Feed: Legnica (Nowe zdjęcia)

Designed by Mychas  free 4images template affordable hosting